AMETİS PANDÜL - Radyestezi el aletleri / pandül sarkaç / doğaltaş
truck  SİPARİŞLERİNİZ 24 SAAT İÇİNDE KARGO'DA!
Radyestezi el aletleri / pandül sarkaç / doğaltaş
Çağrı Merkezi
 • Text
AMETİS PANDÜL
Stok Kodu : DOG0010
Stok Durumu : Mevcut
Ürünün Fiyatı :
250.00 TL
Taksit Seçeneklerini Görün
Kargo Ücreti : 92.00 TL
Sepette 500.00 TL ve üstü için kargo bedava

Ametist taşı nedir? Ametist taşı ne işe yarar? Ametist taşı özellikleri neler? Buna benzer tüm soruların cevabını tek yazıda bir araya getirdik.

Takı ve aksesuar dünyasında kendine geniş yer bulan doğal taşlar arasında ametist taşı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmeye hazır mısınız?

Ametist Taşı Anlamı

Dinginliği ve sakinliği temsil eden bu taş, inanışa göre kötü düşüncelerin kontrol edilmesini sağlar. Askerleri koruduğu, savaşta yaralanmayı önlediği şeklinde çeşitli inanışlarla kullanılagelen bu taşın kökeni Antik Yunan dönemine dayanır.

Ametist Taşının Adı Nereden Geliyor?

Söylendiğine göre bu taş ismini, Yunancadaki 'amethystos' sözcüğünden alır. Bunun anlamı ise, ‘sarhoşluğa karşı bir çare’ şeklindedir. Bazı kaynaklar bu kelimenin, 'ayık' mânâsına geldiğini belirtir.

Yunan mitolojisine göre üzerinde ametist taşını bulunduran kimsenin sarhoş olmayacağına inanılır. Yine demişlerdir ki; ‘Bir kimse ametist taşı ile yapılan bir kadehte içki içerse onunla sarhoş olmaz.’ Tabii ki bunlar, mit ve efsaneden ibarettir.

Ametist Nerede Bulunur?

Dünyanın her yerinde ametist yataklarına rastlamak mümkündür. Bilhassa, volkanik kayalar bakımından iyi bir kaynak olan şu bölgelerde ametist taşının daha yoğun bulunduğunu söyleyebiliriz:

 • Uruguay,
 • Brezilya,
 • Hindistan,
 • Rusya,
 • Sul bölgesinde yer alan maden yatağı,
 • Sibirya.

Ülkemizde ametist taşı nereden çıkarılır? Diye soracak olursanız, şu yerleri örnek gösterebiliriz:

 • Çanakkale – Lapseki,,
 • Yozgat – Şefaatli,
 • Ordu – Fatsa,
 • Balıkesir – Dursunbey,
 • Giresun – Şebinkarahisar,
 • Ordu – Gölköy.

Ametist Taşı Nasıl Oluşur?

Ham bir ametist kütlesi kaya parçasını andırır. Oysa iç kısmı parlak kristallerle doludur.

Bilimsel olarak ametist taşı oluşumu iki şaamada gerçekleşir. Bunların ilki boşlukların, ikincisi de kristallerin meydana gelmesidir. Ametist kütleleri (jeotları) bu şekilde ortaya çıkar.

Lav kabarcıklarına sıkışan gaz boşlukları, volkanik kayalarda da boşluklar oluşturur. Ardından zamanla bu boşlukların içerisine bir sıvı dolar. O sıvı silika (SiO2) açısından zengindir.

Kristaller bu sıvı sayesinde yavaş yavaş oluşum sürecini tamamlar. Tabii ki anlattığımız süreç milyonlarca yıl içinde, kademe kademe gerçekleşir.

Ametist Taşı Renkleri Nelerdir?

Bu taşın en çok bilinen bazı renk tonları şunlardır:

 1. Parlak kırmızı,
 2. Koyu kırmızı,
 3. Açık leylak,
 4. Koyu menekşe,
 5. Lavanta,
 6. Mavi menekşe.

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Evvelâ şunu hatırlatmakta yarar görüyoruz: Ametist taşı faydaları kesinlik ifade etmez. Bununla beraber, çeşitli kaynaklara ve kullananların aktardığı tecrübelere göre ametist taşının faydalarından bahsedilebilir. Ametist Taşı, alkol, uyuşturucu ve sigarayı bırakmada yardımcı taştır. Meditasyonda kullanılır. Negatif enerjiyi vücuttan temizlemeye yardımcı olur ve pozitif enerji üretmemizi sağlar.

İşte onlardan bazıları:

 1. Vücut çevresinde koruyucu bir kalkan oluşturduğuna inanılır.
 2. Memnuniyeti artırdığı, mâneviyâtı güçlendirdiği söylenir.
 3. Psişik yetenekleri, sezgiyi, bilişsel algıyı güçlendirdiği düşünülür.
 4. Aurayı temizlediğinden söz edilir.
 5. Negatif enerjiyi temizlediği söylenir.
 6. Motivasyonu yükselttiği ve kişiyi sakinleştirdiği rivâyet edilir.
 7. Bazıları bu taşın radyasyondan koruyucu etkisi bulunduğunu iddia eder.
 8. Kimilerine göre ametist taşı yararları arasında uykusuzluğa iyi gelmesi de yer alır.
 9. Zihnin hareketsiz hâle gelmesine yardım ettiği belirtilen bu taş, bu özelliğinden dolayı enerji ve meditasyon çalışmalarında kullanılır.
 10. Sevilen kişinin kaybedilmesine bağlı üzüntüyü hafiflettiği de rivâyetler arasındadır.
 11. Eve huzur, mutluluk, canlılık verdiğini dile getirenler mevcuttur.
 12. İleri görüşlülüğü geliştirdiği ve geçmişi daha kolay hatırlamaya yardımcı olduğu şeklinde iddialar vardır.

Ametist Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diğer doğal taşlarda olduğu gibi, ametist taşı satın alırken; netlik, renk ve kesim kriterlerini göz önünde bulundurmak gereklidir.

Taşın morluk yoğunluğu ve derecesi arttıkça, buna bağlı olarak değeri de artış gösterecektir.

Taşı güneşe tutarak renk tonunu daha iyi ayırt edebilirsiniz. Kullanım tercihleriniz doğrultusunda kütle hâlindeki veya işlenmiş ametist taşını satın alabilirsiniz.

Ametist Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın, Üçüncü Göz çakrasıyla iyi çalıştığı söylenir. Bahsi geçen çakranın ise iki kaş ortasında bulunduğu kabul edilir. Ametist taşının söz konusu çakrayla etkileşime girerek psişik yetenekleri güçlendirdiğine inanılır.

Öte yandan bu taşın, Taç çakrayı da aktif ettiği belirtilmektedir. İnanışa göre Taç Çakra, başın tepesinde konumlanır ve yukarı doğru yayılırken âdeta bir taç gibi davrandığı için bu ismi almıştır. Toprak Ana ve evren ile bağlantı oluşturduğu düşünülen bu 7. Çakranın Ametist taşıyla dengelenip iyileştirilebileceği rivayet edilir.

Buna göre, Taç çakra ile irtibat kurarak kişiye huzur getireceği söylenmiştir. Metafizik âlemlerle bağlantıya geçmeyi kolaylaştırdığı yönünde bir iddia mevcut olup, şifa ve meditasyon çalışmalarında kullanılması önerilir.

Ruhsal düzeyde etkileşim kurmak isteyenlerin reiki yoluyla bu taştan faydalanması tavsiye edilmiştir. Mutluluk çakrası olan Taç çakrayı hizalamak amacıyla Ametist taşının farklı doğal taşlarla beraber kombine edilmesi mümkündür. Bu amaçla yapılacak uygulamalarda özellikle beyaz ve mor Ametist kullanılması daha uygundur.

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Taşın cildinize temas ederek kullanılması hâlinde etkilerini daha iyi göstereceği umulur. Bu nedenle Ametist taşını; kolye, yüzük, bileklik, küpe ve benzeri takılarda kullanmak isabetli bir tercihtir.

Öte yandan ham kütle veya dizi taş formunda temin ederek Ametist ile meditasyon ritüelleri de yapabilirsiniz. Cebinizde, çantanızda yahut cüzdanınızda taşıyabilir veya çalışma masanıza yerleştirebilirsiniz.

Taşın enerjisini evinizde ve ofisinizde hissetmek istiyorsanız Ametist taşlı dekoratif objelerden yararlanmak da iyi bir çözüm olabilir.

Ametist ile meditasyon Nasıl Yapılır?

Bu taşın zihni sakinleştirerek spritüal farkındalık meydana getirdiği öne sürülür. Sözünü ettiğimiz bu faydasını gözlemleyebilmek için ise onunla düzenli bir şekilde meditasyon seansları yapmanız önerilir.

Taşın frekansını ve titreşimini duyabilmek için öncelikle ona inanmanız lâzımdır. Taşı meditasyonda kullanmak isteyenlerin şunlara dikkat etmesi gerekir:

 1. Pratiğe başlamadan evvel onu temizleyerek negatif enerjisinden arındırın. Pozitif enerjiyi yükseltmek için mum ışığından yardım alabilirsiniz.
 2. Meditasyon uygulamasını sessiz, aydınlık bir ortamda gerçekleştirin.
 3. Bilgisayar, cep telefonu vb. cihazlar kapalı olsun.
 4. Ametist ile birlikte Mala kolye kullanarak meditatif durumunuzu daha iyi geliştirebilir ve sakinliği kendinize çekebilirsiniz.
 5. İşlemi gerçekleştirmek için yapacağınız tek şey Ametist taşını kendinize yakın tutmak, Alın veya Taç çakra noktasının üzerine yerleştirmektir. Bunu yaptıktan sonra pozitif enerjiyi teşvik etmek ve taşın gücünü harekete geçirmek için içinizden niyet getirerek taşa odaklanın.
Maximum
Taksit Tutarı
Toplam Tutar
2 x 127.50 TL
255.00 TL
3 x 86.25 TL
258.75 TL
6 x 42.50 TL
255.00 TL
9 x 28.75 TL
258.75 TL
12 x 21.88 TL
262.50 TL
Axess
Taksit Tutarı
Toplam Tutar
2 x 126.25 TL
252.50 TL
3 x 84.58 TL
253.75 TL
6 x 42.50 TL
255.00 TL
9 x 28.47 TL
256.25 TL
12 x 21.46 TL
257.50 TL
World
Taksit Tutarı
Toplam Tutar
2 x 127.50 TL
255.00 TL
3 x 86.25 TL
258.75 TL
6 x 42.50 TL
255.00 TL
9 x 28.75 TL
258.75 TL
12 x 21.88 TL
262.50 TL
Bonus
Taksit Tutarı
Toplam Tutar
2 x 127.50 TL
255.00 TL
3 x 86.25 TL
258.75 TL
6 x 42.50 TL
255.00 TL
9 x 28.75 TL
258.75 TL
Hotline